Wymiana rur kanalizacyjnych - kiedy to jest konieczne?
Instalacja kanalizacyjna odpowiada za zbieranie oraz odprowadzanie z budynku zanieczyszczeń zwanych także ściekami kanalizacyjnymi. Instalacja składa się z następujących elementów: wylotów, przykanalików, instalacji wewnątrz budynku, a także oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej złożonej ze studzienek, koryt oraz rur. Umożliwiają one transport, a następnie oczyszczenie zanieczyszczeń, a ich ciągła eksploatacja może prowadzić do zużywania elementów, które, chociaż jest długotrwałe, to raczej nieuniknione. Warto pamiętać również o tym, że instalacja z pozoru trwała, może ulec uszkodzeniom mechanicznym, doprowadzającym do wycieków lub nieprawidłowego odprowadzania zanieczyszczeń. Zapoznaj się z poniższym tekstem, by dowiedzieć się, kiedy przeprowadzić wymianę rur kanalizacyjnych.
Kiedy wymienić rury kanalizacyjne?
Rury kanalizacyjne powinny zostać wymienione w momencie wystąpienia szczególnych objawów świadczących o ich zniszczeniu, zatkaniu itd. Do problemów sugerujących konieczność wymiany rur kanalizacyjnych zaliczyć można: zapchanie odpływów, wybijająca toaleta, brunatne wycieki, czy też niespływająca woda. Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się zarówno w jakości materiałów, z którzy zostały wyprodukowane rury kanalizacyjne, jak również ich długotrwałej eksploatacji, korozji, czy też uszkodzeniom mechanicznym lub tym, które wynikają z nieprawidłowego montażu.
Stara instalacja kanalizacyjna, w której wykorzystano rury wykonane z żeliwa, narażona jest przede wszystkim na niszczycielskie działanie korozji powodującej nieszczelność oraz wycieki o zabarwieniu brunatnym. Jest to wskazanie do wymiany całości instalacji, gdyż usunięcie jednego odcinka rury i zastąpienie go nowym, może jedynie opóźnić ukazanie się kolejnych wycieków, które są nieuniknione.
Instalacje kanalizacyjne wykonane z PVC cechują się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia, jednakże nieprawidłowy montaż rur może prowadzić do ich niedrożności. Często jest to wynik błędnego wyliczenia spadku, który uniemożliwia właściwe odprowadzanie zanieczyszczeń. Rury wykonane z PVC podlegają także uszkodzeniom mechanicznym lub chemicznym mogącym wpłynąć na nieszczelność instalacji.
Wymiana rur kanalizacyjnych chociaż pracochłonna, nie powinna być odkładana – nieprawidłowe odprowadzanie ścieków może przyczynić się do poważniejszych problemów, skutkujących koniecznością przeprowadzenia większego remontu. Warto zdecydować się na pomoc doświadczonych fachowców, których wiedza i umiejętności umożliwią prawidłowe wykonanie instalacji kanalizacyjnej oraz montaż rur zapewniający skuteczne odprowadzenie zanieczyszczeń.