Jakie formy może przyjmować centralne ogrzewanie budynku?
Ogrzewanie centralne jest wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem, chętnie wybieranym oraz docenianym zarówno przez wykonawców, jak i mieszkańców lub osoby pracujące w tak wyposażonych budynkach. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka rodzajów takich instalacji, które dość znacząco się od siebie różnią. Wybór jednego z nich podczas remontu lub projektowania budynku jest niezwykle ważną decyzją.
Ogrzewanie grawitacyjne
Wykorzystuje zjawisko unoszenia się ogrzanej wody i opadania zimnej. Ta właściwość umożliwia poprowadzenie ciepłej wody rurami i w efekcie ogrzanie pomieszczeń. Sprawdza się szczególnie dobrze w niewielkich budynkach. Montaż instalacji centralnych grawitacyjnych jest możliwy w sytuacjach, w których pozioma odległość najdalszego pionu od kotła ogrzewającego wodę nie wynosi więcej niż 25 metrów. Z kolei najniżej położony grzejnik nie może być dalej niż 2-3 metry powyżej źródła ciepła. W innym przypadku taka instalacja stałaby się znacznie droższa i w efekcie zwyczajnie nieopłacalna. Jako że ogrzewanie grawitacyjne nie wykorzystuje energii elektrycznej, może okazać się szczególnie przydatne w miejscach, w których zdarzają się przerwy w dostawie prądu.
Ogrzewanie pompowe
Korzysta z pompy obiegowej. Pozwala na użycie rur o mniejszej średnicy niż w przypadku ogrzewania grawitacyjnego i nie powiela jego ograniczeń. Jako że instalacje pompowe mogą być dowolnie duże i rozległe, są aktualnie najczęściej wykorzystywanym rodzajem centralnego ogrzewania. Istnieje kilka sposobów na poprowadzenie przewodów w tego typu instalacjach. Najpopularniejszym z nich jest system dwururowy, w którym grzejniki podłączone są zarówno do pionu zasilającego, jak i powrotnego. Pozwala to na uzyskanie niemal identycznej temperatury w każdym urządzeniu. Możliwy jest również znacznie prostszy system jednorurowy, który pozbawiony jest tej zalety.
W instalacjach pompowych można również użyć rozdzielaczy, które umożliwiają łatwe zamontowanie wodomierzy i kontrolowanie przepływu wody w różnych obiegach. Można dzięki nim wyłączyć dopływ wody tylko na jednym piętrze, na przykład w celu dokonania naprawy, aby potem ponownie go uruchomić. Coraz popularniejsze jest również ogrzewanie podłogowe, którego zaletą jest energooszczędność. W jego przypadku rury są poprowadzone pod podłogą, w sposób równomierny, a wydajne ogrzanie pomieszczenia wymaga nieco niższej temperatury wody, co przekłada się na mniejsze wydatki.