Jak działają centralne instalacje grawitacyjne?
Centralne instalacje grawitacyjne kojarzą się nam przede wszystkim ze starą zabudową i technologią wykorzystywaną przez naszych dziadków. Jednakże okazuje się, że metoda ta przeżywa swoją drugą młodość – jest to podyktowane jej wysoką wytrzymałością, niskim poziomem awaryjności oraz niskimi kosztami utrzymania. System ogrzewania za pomocą instalacji grawitacyjnej opiera się na zasadzie zjawiska wykorzystującego różnicę w gęstości wody – gęstość wody zimnej znacząco różni się od gęstości wody ciepłej, a rozbieżność ta powoduje wprowadzenie wody w ruch celem wyrównania ciśnienia w instalacji.
Jakie są typy instalacji grawitacyjnej?
Instalacje grawitacyjne wykonuje się z rozdziałem górnym lub dolnym. System wykorzystujący ogrzewanie grawitacyjne z rozdziałem dolnym rozprowadza wodę o wyższej temperaturze z najniższego poziomu budynku, najczęściej piwnicy.
Natomiast instalacja z rozdziałem górnym charakteryzuje się koniecznością doprowadzenia ciepłej wody do najwyższego punktu domostwa, najczęściej strychu – stamtąd jest ona doprowadzana do kolejnych elementów instalacji.
Czy warto decydować się na ogrzewanie grawitacyjne?
Instalacja systemu ogrzewania grawitacyjnego będzie najbardziej opłacalna i wydajna w domach, w których odległość w poziomie źródła ciepła do najdalszego pionu nie będzie przekraczać 25 metrów. Różnica poziomów między źródłem ciepła i najniżej położonym kaloryferem powinna wynosić co najmniej 2 metry długości.
Do głównych zalety omawianego rozwiązania zalicza się przede wszystkim bardzo długą bezwładność termiczna. Co istotne, instalacje grawitacyjne nie wymagają wykorzystania energii elektrycznej – jest to szczególnie korzystne w momencie, gdy w okolicy wydarzyła się nagła awaria zasilania, która mogłaby spowodować zagotowanie się wody w przewodach instalacji. Ważnymi zaletami są także wytrzymałość i bezawaryjność systemu. Grzejniki żeliwne stosowane w tego typu rozwiązaniach są niebywale wytrzymałe – okazuje się bowiem, że wiele starych zabudowań bezustannie korzysta z tego typu rozwiązań po dziś dzień. Instalacja grawitacyjna opiera się na technologii grzewczej z wykorzystaniem promieniowania. Cechą charakterystyczną wszystkich grzejników jest oddawanie ciepła poprzez konwekcję. Grzejniki żeliwne aż w 30% ogrzewają pomieszczenia dzięki promieniowaniu, co znacznie ogranicza wznoszenie się kurzu przez zminimalizowanie ruchu powietrza. Jest to istotna zaleta dla wszystkich alergików, którzy reagują na kurz i roztocza.